18 maja funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej zatrzymali i przymusowo doprowadzili do prokuratury Rejonowej w Chorzowie obywatela Polski, który ułatwiał cudzoziemcom wjazd do Polski wbrew przepisom.
Po doprowadzeniu mężczyzny, Prokurator nadzorujący śledztwo przedstawił mu zarzuty o to, że wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadził w błąd urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie. Mężczyzna rejestrował w urzędzie znaczne ilości oświadczeń o powierzeniu pracy dla cudzoziemców w celu organizowania obywatelom Ukrainy przekroczenia wbrew przepisom granicy RP i umożliwienia im pobytu na terytorium Polski.
W trakcie przesłuchania podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Wobec podejrzanego Prokuratura Rejonowa w Chorzowie skieruje akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Chorzowie. Jest to kolejna z kilkunastu osób, którym w ciągu ostatniego roku przedstawiono zarzuty w tej sprawie.
Aglomeracja śląska jest terenem o dużym zagęszczeniu mieszkańców, przez który przebiegają drogowe oraz kolejowe trasy komunikacyjne, a także na którym znajduje się największy okręg przemysłowy Polski. To sprawia, że w regionie tym istnieje wysokie ryzyko występowania zagrożeń związanych z nielegalnym pobytem i pracą cudzoziemców, jak również z przestępczością z ich udziałem. W 2020 roku w województwie śląskim wystawiono ponad 133 tysiące oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom, z czego ponad 120 tysięcy dotyczyło obywateli Ukrainy. Ponadto w ubiegłym roku na terenie województwa śląskiego zezwolono na pracę prawie 35 tysiącom cudzoziemców.