Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Poszukiwany ENA zatrzymany na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Poszukiwany ENA zatrzymany na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach

Szymon Mościcki

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez szwedzki wymiar sprawiedliwości.

3 kwietnia w Międzynarodowym Porcie Lotniczym  Katowice w Pyrzowicach funkcjonariusze ŚlOSG zatrzymali obywatela Autonomii Palestyńskiej. Do zdarzenia doszło w terminalu ogólnodostępnym, przed wylotem samolotu rejsowego do Niemiec, gdzie zamierzał udać się Palestyńczyk. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę i okazało się, że szwedzki wymiar sprawiedliwości wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania za popełnione przestępstwa narkotykowe. Zgodnie z procedurą Palestyńczyk został zatrzymany i przekazany Policji.

Europejski Nakaz Aresztowania stosuje się od 2004 roku. Zastępuje on długie procedury ekstradycji, które dawniej były stosowane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. ENA wydaje się w następstwie przeprowadzenia transgranicznego, uproszczonego postępowania sądowego. Nakaz taki, wydany przez organy sądowe jednego z państw członkowskich jest ważny na całym terytorium Unii Europejskiej.

do góry