Gospodarzem uroczystości był Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek. Wśród zaproszonych gości były rodziny ślubujących funkcjonariuszy, szefowie raciborskich służb mundurowych i Dziekan Ewangelicki Straży Granicznej. Swoją obecnością zaszczycił nas również wnuk patrona ŚlOSG Waldemar Bocheński.
Ślubowanie od nowych funkcjonariuszy odebrał Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek, który również przywitał ich w szeregach Straży Granicznej oraz życzył im zadowolenia i satysfakcji z pełnienia służby w naszej formacji.
Błogosławieństwa ślubującym funkcjonariuszom udzielił ks. płk SG Kornel Undas Dziekan Ewangelicki Straży Granicznej oraz Kapelan Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ks. ppor. SG Artur Suska. W szeregi Śląskiego Oddziału Straży Granicznej przyjętych zostało siedmioro nowych funkcjonariuszy.
W trakcie uroczystości zostały rozdane dyplomy dla najlepszych strzelców, którzy swe umiejętności zaprezentowali podczas III Turnieju Strzeleckiego z okazji Rocznicy Urodzin Patrona Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. W klasyfikacji drużynowej i indywidualnej najlepszymi okazali się funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach.
***
Józef Bocheński urodził się 7 marca 1899 w Chełmie, jako syn Aleksandra i Wandy z domu Fogel. W 1915 roku, w wieku 16 lat, wstąpił do II Brygady Legionów Polskich (2 Pułku Piechoty), w której szeregach walczył na froncie karpackim i wołyńskim. W lutym 1918 roku dostał się do austriackiej niewoli i został internowany. W listopadzie 1918 roku wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego i wraz z VI baonem Strzelców Warszawskich rozbrajał wojska niemieckie w Warszawie. Podczas wojny polsko-bolszewickiej służył w 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Za męstwo i bohaterstwo w walkach odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych.
Walczył w trzecim Powstaniu Śląskim, odznaczony Gwiazdą Górnośląską. W Straży Granicznej II RP służył w latach 1928-1939. 15 września 1932 roku został wyznaczony na stanowisko oficera wywiadowczego Inspektoratu Granicznego nr 14 „Częstochowa” (Śląski Inspektorat Okręgowy SG), a w 1933 roku skierowany do Komisariatu Wewnętrznego SG nr 3 „Kraków” (pod względem służbowym przydzielony bezpośrednio do Śląskiego IO SG) na stanowisko II oficera.
Od 1935 roku służbę pełnił w Zachodniomałopolskim Inspektoracie Okręgowym, jako oficer wywiadowczy i zastępca kierownika Inspektoratu Granicznego SG w Jaśle, a od 1938 roku z-ca komendanta Obwodu SG. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Niepodległości, Medalem Pamiątkowym za Wojnę w latach 1918-1921, Medalem X-lecia Odzyskania Niepodległości, Odznaką Pamiątkową Straży Granicznej.
Po ogłoszeniu mobilizacji, jako kapitan Wojska Polskiego, walczył wraz z kompanią SG w składzie 2 Brygady Górskiej, Grupy Operacyjnej „Jasło”, „Armii „Karpaty”, ciężko ranny pod Muszyną w starciu z oddziałami słowackimi.
Po agresji sowieckiej aresztowany w szpitalu w Równem i osadzony w obozie NKWD w Kozielsku. Zamordowany w 1940 roku w Katyniu. Pośmiertnie awansowany w 2007 roku do stopnia nadkomisarza SG i majora WP.