Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Nieletnia Polka z przerobionym dokumentem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nieletnia Polka z przerobionym dokumentem

Mitas Łukasz
31.12.2019

W minionym tygodniu funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili nieletnią obywatelkę Polski, która posłużyła się przerobionym własnym paszportem.

Do ujawnienia doszło na katowickim lotnisku podczas kontroli granicznej po przylocie samolotu z Dublina. Nieletnia Polka zgłosiła się do odprawy wraz z ojcem, a do kontroli przedstawiła własny polski paszport. W trakcie prowadzonych czynności uwagę funkcjonariuszy wzbudziła data urodzenia nieletniej, która nosiła ślady przerobienia. W dokumencie zmieniona została data urodzenia Polki, dzięki której osoba miała stać się pełnoletnia.

Obywatelka Polski w obecności opiekunów prawnych została przesłuchana w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego. Nieletnia dopuściła się czynu karalnego a mianowicie usiłowania przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się w trakcie kontroli granicznej jako autentycznym własnym uprzednio przerobionym poprzez zmianę roku urodzenia paszportem. Nieletnia Polka przyznała się do zarzucanego jej czynu i odmówiła składania wyjaśnień.

do góry