Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Wietnamczyk podawał się za obywatela Tajwanu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Wietnamczyk podawał się za obywatela Tajwanu

Mitas Łukasz
05.09.2019

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali obywatela Wietnamu, który posługiwał się podrobionym tajwańskim paszportem.

Wczoraj (04.09) na katowickim lotnisku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach zatrzymali cudzoziemca, który podawał się za obywatela Tajwanu. Mężczyzna przyleciał do Polski z Aten i w trakcie legitymowania okazał tajwański paszport. Dokument, którym osoba się posłużyła, wzbudził podejrzenia funkcjonariuszy co do jego autentyczności. Podczas przeprowadzonej analizy paszportu okazało się, że jest on podrobiony.

W trakcie przesłuchania cudzoziemiec podał swoje prawdziwe dane osobowe i obywatelstwo. Okazało się, że jest on Wietnamczykiem. Celem jego podróży była Francja, a podrobiony tajwański paszport kupił w Grecji za 1000 euro.

W związku z popełnieniem przestępstwa obywatelowi Wietnamu został postawiony zarzut posłużenia się jako autentycznym podrobionym dokumentem paszportowym, spersonalizowanym na inne dane osobowe. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Równolegle Straż Graniczna wszczęła postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu. W stosunku do Wietnamczyka zostanie skierowany wniosek do sądu o umieszczenie go w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców. Będzie tam przebywał do czasu zakończenia postępowania.

do góry