Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Odprawa opolskich służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Odprawa opolskich służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji

19.03.2019 Mitas Łukasz

18 marca w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu odbyła się odprawa z kadrą kierowniczą opolskiej Policji, Straży Pożarnej i dowództwem Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Straż Graniczną reprezentował Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. Tomasz Praga, Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek, Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Marek Koch oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Opolu ppłk SG Jerzy Łukasik.

 • Odprawa służb podległych MSWiA
  Odprawa służb podległych MSWiA
 • Odprawa służb podległych MSWiA
  Odprawa służb podległych MSWiA
 • Odprawa służb podległych MSWiA
  Odprawa służb podległych MSWiA
 • Odprawa służb podległych MSWiA
  Odprawa służb podległych MSWiA
 • Odprawa służb podległych MSWiA
  Odprawa służb podległych MSWiA
 • Wizyta Komendanta Głównego Straży Granicznej w PSG w Opolu
  Wizyta Komendanta Głównego Straży Granicznej w PSG w Opolu

W odprawie wzięli udział także: gen. insp. Jarosław Szymczyk – Komendant Główny Policji, gen. bryg. Leszek Suski – Komendant Główny PSP oraz Adrian Czubak – Wojewoda Opolski.

- Opolszczyzna jest regionem wyjątkowym – jest to województwo przygraniczne, ważny ciąg komunikacyjny, niestety, często dotykany różnymi klęskami. W takich sytuacjach funkcjonariusze są zawsze u boku obywateli, za co chciałbym im dzisiaj podziękować - powiedział minister Joachim Brudziński podczas odprawy z funkcjonariuszami Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej z województwa opolskiego.

Podczas odprawy podsumowano działalność służb w regionie. W 2018 r. strażacy w województwie opolskim odnotowali około 12,6 tys. interwencji. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej m.in. realizowali zadania związane z tymczasowym przywróceniem kontroli granicznej w związku z organizowanym w Polsce szczytem klimatycznym COP24. Mieszkańcy województwa opolskiego mogą się czuć bezpiecznie także dzięki odtwarzanym posterunkom Policji. W zeszłym roku otwarto posterunki w Tarnowie Opolskim i Tułowicach, a w tym roku planowane jest otwarcie posterunków w Prószkowie i Skarbimierzu.

Szef MSWiA zaznaczył, że 2019 to wyjątkowy rok – obchodzimy 100-lecie powstania Policji, ale również powoli wchodzimy w czas upamiętniania Powstań Śląskich. Minister podziękował – również w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego - funkcjonariuszom z Opolszczyzny za ich służbę. - Służby mundurowe mają w osobie pana premiera sprawdzonego przyjaciela – podkreślił.

W województwie opolskim pełni służbę blisko 2,5 tys. policjantów oraz 1040 strażaków PSP. W Śląskim Oddziale Straży Granicznej pełni służbę 620 funkcjonariuszy, w tym 55 w placówce Straży Granicznej w Opolu.

Podczas odprawy podsumowano także wykorzystanie środków z Programu Modernizacji Służb Mundurowych w województwie opolskim. – Każda złotówka zainwestowana w służby mundurowe jest złotówką dobrze wydaną, dobrze zainwestowaną – powiedział minister Joachim Brudziński.

W ramach Programu Modernizacji Śląski Oddział SG w latach 2017-2018 zrealizował inwestycje za ponad 4,6 mln zł. W placówce SG w Opolu w ramach programu zrealizowano remonty i zakupy sprzętu za łączną kwotę blisko 987 tys. zł. Od 2017 r. z Programu Modernizacji zakupiono na potrzeby Śląskiego Oddziału Straży Granicznej 33 pojazdy (za ponad 4,4 mln zł), a także sprzęt (m.in. kamizelki kuloodporne i urządzenia do badań autentyczności dokumentów) za ponad 1 mln zł. W tym roku oddział ma otrzymać kolejnych 9 nowych pojazdów.

- Przed naszymi służbami stają wciąż nowe zadania. Chciałbym zapewnić, że otrzymacie wsparcie – będziemy zabiegać o nowe środki na coraz lepsze bieżące funkcjonowanie służb mundurowych – zapowiedział szef MSWiA.

Źródło: MSWiA

Przed odprawą z Ministrem SWiA Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. Tomasz Praga odwiedził Placówkę Straży Granicznej w Opolu. Podczas wizyty zapoznano Komendanta Głównego z infrastrukturą placówki oraz omówiono zrealizowane i planowane inwestycje na jej terenie.

do góry