Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Zatrzymano dwóch obywateli Afganistanu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymano dwóch obywateli Afganistanu

Maciej Nowak
05.09.2018

31 sierpnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku - Białej zatrzymali w Bieruniu dwóch obywateli Afganistanu, którzy przyjechali do Polski w ciężarówce.

Informację o tym, iż na terenie Bierunia znajdują się dwie osoby o ciemnej karnacji, prawdopodobnie obywatele jednego z państw arabskich, Straż Graniczna otrzymała od funkcjonariuszy tamtejszej Policji. Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej z Bielska – Białej okazało się, że osoby te nie posiadają przy sobie żadnych dokumentów, a komunikacja z nimi jest bardzo utrudniona z uwagi na nieznajomość języka.

W trakcie badań lekarskich stwierdzono, że zatrzymani cudzoziemcy są w wieku około 16 lat. Prawdopodobne obywatelstwo i dane osobowe obcokrajowców zostały ustalone podczas przesłuchania przeprowadzonego w obecności tłumacza ich języka ojczystego. Obcokrajowcy deklarowali, że są obywatelami Afganistanu. Oświadczyli również, że celem ich podróży jest Europa Zachodnia. Cudzoziemcy przedostali się z kraju pochodzenia do Turcji, skąd w naczepie samochodu ciężarowego przyjechali na teren Serbii. Tu przez pewien czas przebywali w obozie dla cudzoziemców. Następnie kolejną ciężarówką wyruszyli w kierunku Europy Zachodniej. Po około dwóch dniach podróży, za którą zapłacili około 5 tysięcy euro,  kierowca ciężarówki zorientował się, że w jego pojeździe przebywają pasażerowie „na gapę”, kazał im opuścić pojazd i odjechał. Cudzoziemcy nie mieli pojęcia gdzie się znajdują i dopiero po zatrzymaniu przez Straż Graniczną dowiedzieli się, że są w Polsce.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Bielsku - Białej wszczął w stosunku do cudzoziemców postępowania administracyjne zmierzające do przekazania ich do kraju pochodzenia bądź do kraju, w którym złożyli pierwsze wnioski o ochronę.

Do czasu zakończenia postępowania administracyjnego i ustalenia tożsamości obaj Afgańczycy przebywać będą w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

do góry