Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego 16 maja – Święto Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

16 maja – Święto Straży Granicznej

16.05.2018 Maciej Nowak

Dziś Straż Graniczna obchodzi swoje święto. W tym roku przypada 27 rocznica powołania naszej formacji.

Straż Graniczna jest jednolitą, umundurowaną i uzbrojoną formacją przeznaczoną do ochrony granicy państwowej, kontroli ruchu granicznego oraz zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji.

W tym roku centralne obchody z udziałem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego miały miejsce w Warszawie. Uroczysty apel z okazji 27. rocznicy powołania formacji, podczas którego funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe, odznaki oraz nominacje na pierwszy stopień oficerski, odbył się na dziedzińcu Belwederu.

Śląski Oddział Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego z siedzibą w Raciborzu jest jednym z dziewięciu oddziałów funkcjonujących w strukturze organizacyjnej Straży Granicznej.

W skład Śląskiego Oddziału Straży Granicznej wchodzą obecnie 4 placówki Straży Granicznej. Trzy z nich są usytuowane na terenie województwa śląskiego: Ruda Śląska, Bielsko – Biała oraz Katowice – Pyrzowice, która realizuje zadania w Międzynarodowym Porcie Lotniczym "Katowice" w Pyrzowicach, natomiast jedna placówka znajduje się na terenie województwa opolskiego – PSG Opole.

W Śląskim Oddziale Straży Granicznej pełni służbę 637 funkcjonariuszy, a zatrudnionych jest 186 pracowników. Cały czas trwa nabór do służby w Straży Granicznej. W 2018 roku ŚlOSG planuje przyjąć blisko 60 nowych funkcjonariuszy.

Funkcjonariusze i pracownicy ŚlOSG swoje święto uroczyście obchodzić będą 24 maja na Zamku Piastowskim w Raciborzu. W trakcie uroczystości wręczone zostaną odznaczania, awanse na kolejne stopnie, odbędzie się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Honorowej oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej SG. Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Zdjęcia: KGSG i ŚLOSG

do góry