Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Wietnamczycy podawali się za obywateli Tajwanu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Wietnamczycy podawali się za obywateli Tajwanu

Maciej Nowak
17.04.2018

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwoje cudzoziemców, którzy posługiwali się podrobionymi tajwańskimi paszportami.

15 kwietnia na katowickim lotnisku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach zatrzymali dwoje cudzoziemców, którzy podawali się za obywateli Tajwanu. Mężczyzna i kobieta przylecieli do Polski z Aten i w trakcie legitymowania okazali tajwańskie paszporty. Po krótkiej rozmowie z cudzoziemcami funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że osoby te mogą nie być tymi za których się podają. Dokumenty którymi posługiwali się cudzoziemcy odbiegały od oryginału. Podczas przeprowadzonej analizy tajwańskich paszportów okazało się, że są one podrobione.

W trakcie przesłuchania, w obecności tłumacza, obcokrajowcy podali swoje prawdziwe dane osobowe i obywatelstwo. Okazało się, że są oni Wietnamczykami. Celem ich podróży były Niemcy, gdzie chcieli podjąć pracę. Podrobione tajwańskie paszporty nabyli w Wietnamie. Za możliwość nielegalnego przedostania się z Wietnamu do Niemiec każde z nich zapłaciło ponad 20 tysięcy dolarów.

W związku z popełnieniem przestępstwa cudzoziemcom zostały postawione zarzuty posłużenia się jako autentycznym podrobionym dokumentem paszportowym, spersonalizowanym na inne dane osobowe. Obywatele Wietnamu przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu oraz złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Równolegle Straż Graniczna wszczęła postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej cudzoziemców do powrotu.

do góry