Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Zatrzymano 10 członków grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymano 10 członków grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy

Walczak Katarzyna
14.07.2017

Straż Graniczna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą powiązaną ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców, która dokonywała przemytu imigrantów pochodzących z krajów arabskich na terytorium Niemiec i Austrii.

W dniach od 22 do 27 czerwca w Krakowie funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej dokonali zatrzymania dziesięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem imigrantów pochodzących z Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu do państw Europy Zachodniej. Rozbicie grupy przestępczej to rezultat śledztwa poprowadzonego przez Straż Graniczną z Raciborza od 2015 roku pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty obejmujące kierowanie oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze międzynarodowym, organizowanie imigrantom pochodzenia arabskiego nielegalnego przekraczania granicy Polskiej oraz granic innych państw Unii Europejskiej oraz przestępstwo fałszowania dokumentów. Wobec podejrzanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policji.

Jak ustalono w toku śledztwa, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców, nawiązali ścisłą współpracę z działającymi na terenie państw bałkańskich i Węgier arabskimi i afrykańskimi przemytnikami ludzi, której celem było wspólne organizowanie przemytu imigrantów pochodzących z Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu do Niemiec i Austrii. Transporty imigrantów, w tym kilkuletnich dzieci, odbywały się w trudnych warunkach, jednorazowo nawet po kilkadziesiąt osób, przy użyciu samochodów dostawczych niedostosowanych do przewozu ludzi. W jednym z przypadków kierowca samochodu przewożącego cudzoziemców doprowadzając do zderzenie z innym pojazdem, spowodował na terenie Słowacji wypadek komunikacyjny ze skutkiem śmiertelnym. Szacuje się, że grupa dokonała przemytu kilkuset imigrantów, od których inkasowano opłaty w wysokości od 300 do 1000 euro. Przemytniczy szlak rozpoczynał się z reguły na Węgrzech, w największym w tym kraju ośrodku dla uchodźców w miejscowości Bicske albo w Budapeszcie i wiódł do Niemiec albo Austrii tranzytem przez granice Czech, Słowacji i Polski (w zależności od punktu docelowego). Rozbicie grupy stało się możliwe dzięki zakrojonej na szeroką skalę współpracy Polskiej Straży Granicznej z Dyrekcją Niemieckiej Policji Federalnej w Pirnie.

Ze względu na międzynarodowy skład grupy oraz transgraniczny charakter jej działania sprawa wymagała również skoordynowanych działań polskiej Straży Granicznej i Policji Niemieckiej. W ramach współpracy międzynarodowej powołana została wspólna polsko-niemiecka grupa dochodzeniowo-śledcza.

W działaniach prowadzonych na terenie Krakowa poza funkcjonariuszami Śląskiego Oddziału Straży Granicznej wzięli udział również funkcjonariusze Karpackiego, Nadodrzańskiego, Nadwiślańskiego i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz przedstawiciele służb niemieckich i EUROPOLU.

Rozbicie tej grupy przestępczej to kolejny sukces polskiej Straży Granicznej w walce z nielegalna migracją.

 

 

 

 

  • zatrzymanie członków grupy przestępczej
    zatrzymanie członków grupy przestępczej
  • zatrzymanie członków grupy przestępczej
    zatrzymanie członków grupy przestępczej
do góry