Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Prezydent RP i Minister SWiA podziękowali funkcjonariuszom służb podległych MSWiA - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Prezydent RP i Minister SWiA podziękowali funkcjonariuszom służb podległych MSWiA

Maciej Nowak
05.09.2016

3 września w Legionowie odbyła się uroczystość, podczas której minister Mariusz Błaszczak w towarzystwie szefów służb wręczył listy gratulacyjne dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów, strażaków, funkcjonariuszy BOR oraz strażaków-ochotników, pełniących służbę na pierwszej linii podczas Światowych Dni Młodzieży i Szczytu NATO. Wśród wyróżnionych byli również funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

"Bardzo serdecznie Państwu dziękuję za służbę i za poświęcenie. Dziękuję, że pomagaliście pielgrzymom. Doszło do zdarzenia bez precedensu. Po raz pierwszy w historii pielgrzymi wiwatowali na cześć polskiej Policji. To jest rezultat Waszej służby, to jest rezultat poświęcenia i wytrwałości" – powiedział minister Mariusz Błaszczak w Legionowie podczas pikniku dla funkcjonariuszy, którzy zabezpieczali Światowe Dni Młodzieży oraz Szczyt NATO.

O godz. 13:00 rozpoczęła się oficjalna część uroczystości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który podziękował funkcjonariuszom w imieniu gości szczytu NATO i pielgrzymów, przybyłych na ŚDM. Dodał, że dzięki pracy funkcjonariuszy wszyscy czuli się bezpiecznie mimo zagrożenia terrorystycznego na świecie.

"Te wydarzenia przebiegły wzorcowo. Nawet jeśli było jakiekolwiek niebezpieczeństwo, nie ziściło się. Zbudowaliście świetny wizerunek na świecie, za to jako prezydent jestem wam ogromnie wdzięczny" – podkreślił Prezydent.

Funkcjonariusze, którzy pełnili służbę podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży otrzymali także wyróżnienia od prezydenta, a następnie część oficjalną uroczystości zakończyła defilada pododdziałów, pokaz musztry paradniej oraz występ orkiestr – policyjnej i Straży Granicznej.

Piknik był także okazją do zaprezentowania umiejętności służb. Goście mogli obejrzeć pokazy Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, Wydziału Zabezpieczenia Specjalnego Biura Ochrony Rządu, Sekcji Realizacji Wydziału Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Zastępu Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 10 Państwowej Straży Pożarnej miasta stołecznego Warszawy. Funkcjonariusze zaprezentowali współpracę służb w sytuacji zagrożenia, zatrzymanie i obezwładnienie napastnika, desant ze śmigłowca oraz ugaszenie pożaru po wybuchu samochodu.

W trakcie pikniku rozgrywany był także turniej piłki nożnej o puchar Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w którym wzięły udział wszystkie służby. W finałowym meczu spotkały się reprezentacje Policji i Państwowej Straży Pożarnej.  Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:0 dla Policji. Zwycięska drużyna otrzymała od szefa MSWiA puchar  za zajęcie pierwszego miejsca.

Nad bezpieczeństwem uczestników Światowych Dni Młodzieży czuwało ok. 17 tys. policjantów, ponad 11 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, ponad 9 tys. strażaków i 800 funkcjonariuszy BOR.   Słowa uznania dotyczące profesjonalnego działania służb docierały do Polski od samych pielgrzymów zarówno z naszego kraju, jak i z zagranicy. Wszystkie służby podległe MSWiA były również zaangażowane w zabezpieczenie lipcowego szczytu NATO – łącznie około 10 tys. funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej.

Żródło: MSWiA, KGSG

Zdjęcia: Policja, MSWiA

do góry