Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Bohaterowie ŚMOSG wyróżnieni przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Bohaterowie ŚMOSG wyróżnieni przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Maciej Nowak
25.08.2016

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak uhonorował funkcjonariuszy SG, którzy z narażeniem własnego zdrowia ratowali życie innych ludzi.

W spotkaniu z ministrem wzięło udział 37 funkcjonariuszy i funkcjonariuszek Straży Granicznej oraz pracownik cywilny formacji, choć w formacji cichych bohaterów jest zdecydowanie więcej. Do Warszawy przyjechali z całej Polski. Każdy z nich w sposób pośredni lub bezpośredni przyczynił się do uratowania komuś życia. Funkcjonariusze udzielali pomocy ofiarom wypadków, ratowali ludzi z płonących budynków, pomagali osobom tonącym, czy nawet obezwładniali człowieka, który zaatakował nożem przypadkową osobę. Minister podziękował im za bohaterską postawę, będącą wzorem do naśladowania.

Zgodnie z rotą składanego ślubowania funkcjonariusz, świadom podejmowanych obowiązków, ślubuje służyć nie tylko sumiennie, ale i ofiarnie, nawet z narażeniem życia. A w takich sytuacjach, w jakich znaleźli się wyróżnieni funkcjonariusze, słowa ślubowania przestały mieć tylko metaforyczne znaczenie.

Wśród wyróżnionych przez Ministra Mariusza Błaszczaka znalazło się troje funkcjonariuszy z Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej – kpt. SG Katarzyna Galla – Bednarkiewicz, sierż. sztab. SG Jacek Zagwocki z Placówki Straży Granicznej w Opolu oraz sierż. sztab. SG Grzegorz Duda z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach.

Kpt. SG Katarzyna Galla - Bednarkiewicz i sierż. sztab SG Jacek Zagwocki jako pierwsi, udzielili pomocy ofiarom wypadku samochodowego, w wyniku którego rannych zostało czworo pasażerów, w tym dwoje odniosło bardzo poważne obrażenia. Do czasu przybycia służb ratunkowych funkcjonariusze kontrolowali czynności życiowe osób poszkodowanych oraz udzielali im wsparcia psychicznego, nie dopuścili również, aby samochód leżący w rowie obsunął się na poszkodowanych.

Sierż. sztab. SG Grzegorz Duda był świadkiem wypadku samochodowego. W jednym z samochodów uczestniczących w zdarzeniu, znajdowała się ranna kobieta. Była świadoma, a na podstawie oględzin oraz rozpytania poszkodowanej funkcjonariusz SG stwierdził obfity krwotok po prawej stronie twarzoczaszki. Z pomocą innych funkcjonariuszy, z którymi wracał po służbie do domu  (sierż. sztab. SG Dominika Gil, sierż. sztab. SG Maciej Rykała) przystąpił do udzielenia pierwszej pomocy - zatamował krwotok, ustabilizował głowę i dozorował czynności życiowe poszkodowanej do czasu przyjazdu służb medycznych.

„Bardzo serdecznie Wam dziękuję, (…) że reagujecie zawsze wtedy, gdy widzicie, że inni potrzebują pomocy, a takie postawy trzeba pokazywać” – powiedział na koniec spotkania z funkcjonariuszami SG Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.  „Chciałbym podziękować funkcjonariuszom, którzy nie tylko w służbie potrafią pokazać, że noszą mundur i są z tego dumni, ale poza służbą też dokonują bohaterskich czynów” – dodał ppłk Marek Łapiński Komendant Główny Straży Granicznej, który również wziął udział w spotkaniu.

Zdjęcia: MSWiA

do góry