Konferencja składała się z dwóch paneli, na których przedstawiono m.in. działalność najsilniejszego oddziału partyzantki antykomunistycznej na terenach Beskidu Śląskiego i Żywiecczyzny oraz kulisy śledztwa i poszukiwań w pobliżu Starego Grodkowa. Prelegentami na sesji naukowej byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, naukowcy z Instytutu Pamięci Narodowej oraz autorzy publikacji dotyczących historii żołnierzy wyklętych. Śląsko - Małopolski Oddział Straży Granicznej reprezentował Komendant Placówki Straży Granicznej z Opola.
Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w marcu natrafili w lesie pod Starym Grodkowem na szczątki żołnierzy kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”. Historyczne odkrycie w lasach pod Starym Grodkowem to efekt ponad 4-letnich poszukiwań. W 1946 roku, w wyniku prowokacji Urzędu Bezpieczeństwa, pochodzący z Podbeskidzia partyzanci zostali wywiezieni na teren Opolszczyzny i tam podstępnie zamordowani. W następstwie masowych egzekucji w okolicach Starego Grodkowa i Baruta życie straciło co najmniej 167 partyzantów.
W 70. rocznicę wydarzeń pod Starym Grodkowem, w miejscu gdzie w 1946 roku zostali bestialsko zamordowani partyzanci z Podbeskidzia, odbędzie sie uroczystość, podczas której odsłonięty zostanie obelisk upamiętniający te wydarzenia.