Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Obywatele Ukrainy z podrobionymi rumuńskimi dokumentami - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Obywatele Ukrainy z podrobionymi rumuńskimi dokumentami

Maciej Nowak
12.02.2018

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwoje obywateli Ukrainy, którzy posługiwali się podrobionymi rumuńskimi dowodami osobistymi.

Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek (09.02) w Czechowicach – Dziedzicach.  Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku – Białej uzyskali informację, że do jednej z tamtejszych firm zgłosiło się dwoje obywateli Ukrainy, którzy chcieli podjąć pracę. Cudzoziemcy okazali ukraińskie paszporty z zamieszczonymi w nich litewskimi wizami lecz pracownik firmy poinformował ich, że na podstawie tych dokumentów nie mogą zostać zatrudnieni. W związku z tym obywatele Ukrainy przedstawili kolejne dokumenty, tym razem były to rumuńskie dowody osobiste. W dokumentach tych zamieszczone były zdjęcia cudzoziemców, lecz dowody wystawione były na inne dane osobowe. Po przybyciu do firmy funkcjonariusze Straży Granicznej  przeprowadzili analizę dokumentów i okazało się, że są one sfałszowane. W wyniku dalszych czynności ustalono, iż obywatele Ukrainy podrobione dowody osobiste uzyskali w celu podjęcia pracy w Niemczech, gdzie udali się bezpośrednio po przekroczeniu polsko – ukraińskiej granicy. Tam jednak pracy nie znaleźli i postanowili poszukać jej w firmie w Czechowicach – Dziedzicach.

Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty użycia jako autentycznych sfałszowanych dokumentów, przyznali się do zarzucanego im czynu i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2 lata. Jednocześnie Komendant Placówki Straży Granicznej w Bielsku – Białej wydał decyzje zobowiązujące cudzoziemców do powrotu. Obywatele Ukrainy otrzymali również trzyletni zakaz wjazdu na terytorium Polski.

do góry