Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu im. nadkom. Józefa Bocheńskiego Przyleciał do Polski z liśćmi Khat w bagażu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Przyleciał do Polski z liśćmi Khat w bagażu

Maciej Nowak
05.01.2018

Na lotnisku w Katowicach - Pyrzowicach zatrzymano obywatela Izraela, u którego w bagażu ujawniono liście Khat, rośliny o działaniu narkotycznym.

4 stycznia po przylocie rejsowego samolotu z Tel Awiwu funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatela Izraela. Mężczyzna posiadał przy sobie przezroczysty woreczek foliowy, w którym znajdowały się liście nieznanej rośliny. Po dokładnym sprawdzeniu zawartości woreczka okazało się, iż są to liście czuwaliczki jadalnej (Catha edulis - Khat). Roślina ta ma działanie porównywalne do amfetaminy, wpływa na układ nerwowy i bardzo szybko uzależnia. W Polsce zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii zakazane jest posiadania roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z Khat. Cudzoziemiec posiadał przy sobie blisko 60 gramów liści z tej zakazanej rośliny.

Za popełnione przestępstwo z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii mężczyźnie przedstawiono zarzuty i orzeczona została wobec niego kara grzywny w wysokości tysiąca złotych.

  • liście czuwaliczki jadalnej (Catha edulis - Khat)
    liście czuwaliczki jadalnej (Catha edulis - Khat)
  • liście czuwaliczki jadalnej (Catha edulis - Khat)
    liście czuwaliczki jadalnej (Catha edulis - Khat)
do góry