Straż Graniczna Śląski Oddział Straży Granicznej Raciborskie obchody Narodowego Święta Niepodległości i Dnia Służby Cywilnej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Raciborskie obchody Narodowego Święta Niepodległości i Dnia Służby Cywilnej

Maciej Nowak
20.11.2017

17 listopada w Raciborskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości i Dnia Służby Cywilnej.

Uroczystość poprzedziła msza święta w Kościele pw. św. Mikołaja w intencji Ojczyzny. Później w Raciborskim Centrum Kultury miała miejsca dalsza część wydarzenia. W obchodach odbywających się pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz i Starosty Powiatu Raciborskiego wzięli udział między innymi szefowie raciborskich służb mundurowych – Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, Służby Więziennej,  przedstawiciele Lasów Państwowych, Inspekcji Transportu Drogowego, Izby Administracji Skarbowej, Służby Ochrony Kolei, a także zaproszeni goście reprezentujący śląskie i raciborskie instytucje, przedsiębiorstwa, placówki oświatowe oraz harcerze.

W imieniu Komitetu Honorowego gości przywitał Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. „Dziś obchodzimy 99. rocznicę odzyskania niepodległości, nasze myśli i uczucia kierujemy do wydarzeń z 1918 roku oraz ich bohaterów, do działań tworzących naszą państwowość, do Józefa Piłsudskiego i jego legionistów, ale również do wydarzeń kształtujących przebieg granic, do powstańców śląskich i żołnierzy broniących Śląska Cieszyńskiego przed ofensywą czeską w 1919 roku. (...) Tymi wspólnymi obchodami chcemy podkreślić, że nasza służba jako ważny element systemu bezpieczeństwa państwa, jest ściśle powiązana z terenem na którym służymy. Musimy w tym zakresie współdziałać ze sobą, z innymi instytucjami, a przede wszystkim ze społeczeństwem” – podkreślił płk SG Adam Jopek.

W trakcie uroczystości funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej, Służby Więziennej, Policji i Lasów Państwowych otrzymali odznaczenia, wyróżnienia, podziękowania, nagrody oraz mianowania na kolejne stopnie służbowe jako wyraz podziękowania za codzienny trud w służbie i pracy.

Na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Prezydent RP Andrzej Duda przyznał pracownikowi Straży Granicznej medal „Za Długoletnią Służbę”. Medalami za Zasługi dla Straży Granicznej uhonorowanych zostało sześć osób, a kolejnych pięć odebrało Odznaki Straży Granicznej. Dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej otrzymało odznakę „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”, a pracownik ŚlOSG, który od ponad 35 lat regularnie oddaje krew, uhonorowany został odznaką „ Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Z kolei Zarząd Główny NSZZ FSG przyznał medal pamiątkowy „Za Zasługi dla NSZZ FSG.

Komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach przyznał Lilijkę „Niezawodny przyjaciel” Zastępcy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk. SG Dariuszowi Bukowskiemu jako najwyższe uznanie i podziękowanie za pomoc głubczyckim harcerzom.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości na wyższe stopnie służbowe w Straży Granicznej zostało awansowanych 78 funkcjonariuszy, w tym w korpusie oficerskim 6, w korpusie chorążych 43, a w korpusie podoficerskim 29.

Odznaką za Zasługi w Pracy Penitencjarnej wyróżnionych zostało czterech funkcjonariuszy raciborskiego Zakładu Karnego.

Za ofiarne zaangażowanie w usuwaniu skutków lipcowego huraganu, który nawiedził ziemię raciborską, nagrodzonych zostało trzech pracowników Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

Z okazji Dnia Służby Cywilnej, który przypada na 11 listopada, pracownikom Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu oraz Śląskiego Oddziału Straży Granicznej Komendanci złożyli podziękowania za ogromne zaangażowanie i profesjonalizm w codziennej pracy.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert zespołu historyczno - patriotycznego „Forteca”, który czerpie inspiracje z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej, nadając ich utworom rockowe brzmienie.

Wieczorem odbył się uroczysty Bal Niepodległości, podczas którego zbierane były datki na rzecz Weteranów Armii Krajowej „Kresowych bohaterów” żyjących na terenach Litwy, Białorusi i Ukrainy. Organizowane w Śląskim Oddziale Straży Granicznej od kilku lat zbiórki na rzecz pomocy weteranom Armii Krajowej to dowód pamięci i podziękowanie bohaterom za ich odwagę i męstwo w walce o Niepodległą Ojczyznę.

Inicjatorem organizacji wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości był Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek.

do góry